top of page

Wejście w życie elektronicznej bazy danych o odpadach nieco opóźnione


Projekt ustawy odpadach oraz o utrzymaniu czystości i porządku w gminach został jednogłośnie przyjęty przez sejmową komisję ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Po apelach Konfederacji Lewiatan posłowie zgodzili się, aby pełne wejście w życie elektronicznej bazy danych o odpadach (BDO) zostało opóźnione o 6 miesięcy.


- Wskazywaliśmy, że elektroniczna baza danych o odpadach jest bardzo potrzebna, ale nie do końca dopracowana na poziomie technicznym. Brak możliwości wygenerowania określonych dokumentów, bądź wykonania pewnych obowiązków rejestracyjnych w przypadku awarii lub nie pełnej funkcjonalności BDO, mogłoby spowodować negatywne konsekwencje nie tylko dla przedsiębiorców gospodarujących odpadami, ale również dla funkcjonowania całego systemu. W efekcie naszych działań udało się zapobiec wprowadzeniu BDO w pełnym kształcie i uniknąć chaosu w gospodarowaniu odpadami. Ustawa będzie miała charakter retroaktywny, a więc zadziała od 1 stycznia 2020 r. (poza przepisem karnym, którego retroaktywności udało się zapobiec) - mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.


Lewiatan popiera wszystkie działania, które usprawniają gospodarowanie odpadami, w szczególności te, które mają ograniczyć szarą strefę. Jest też zwolennikiem bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO). Dzięki temu systemowi możliwe będzie gromadzenie danych związanych z gospodarką odpadami. BDO będzie istotnym elementem systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów.


Źródło:Konfederacja Lewiatan

4 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page