Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.gov.pl/web/finanse) poinformowało, że rozpoczyna konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającego e-fakturę. Konsultacje mają potrwać do 23 lutego 2021 r.
E-faktura ma być ustandaryzowaną formą dokumentu, przejrzystą i czytelną dla wszystkich użytkowników. W pierwszej fazie wdrażania e-faktury polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie, po okresie przejściowym użycie e-faktury będzie obowiązkowe. Będzie ona działała jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury ma stać się obligatoryjne.
Jak wskazuje MF, wprowadzenie e-faktur ma przynieść pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT.
Ponadto podatnicy wybierający e-fakturę szybciej otrzymają zwrot VAT - termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, tj. z 60 dni na 40 dni.
MF podkreśla, że z perspektywy podatnika e-faktura ma przynieść wiele udogodnień, w tym:
bezpieczeństwo - faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów,
przyspieszenie obrotu - dzięki działaniu za pośrednictwem bazy MF podatnicy zawsze będą mieli pewność, że faktura trafiła do kontrahenta,
wygodę - e-faktury będą wydawane według jednego wzorca,
standaryzację - wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK stanie się dużo łatwiejsze.
Źródło: Gazeta Podatkowa nr 13 (1784) z dnia 15.02.2021
コメント