• Marta Kusek

Najważniejsze zmiany w 2019 roku


Przedstawiamy najważniejsze przepisy, które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. Od 1 stycznia wejdzie w życie m.in. wiele zmian w podatkach, ale także dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, samorządu terytorialnego, nieruchomości, ochrony zdrowia, oświaty.

Od Nowego Roku fiskus będzie miał nową broń

Od stycznia 2019 roku zmieni się funkcjonowanie Krajowej Administracji Skarbowej, co z pewnością odczują podatnicy. Zmiany nie są jednoznacznie złe, jednak z pewnością będą one stanowiły dla fiskusa potężny oręż w konfrontacji z podatnikami – tłumaczy Łukasz Chmielniak, adwokat.


Kopia certyfikatu rezydencji nie do każdej transakcji


Od stycznia 2019 roku będzie można korzystać z kopii certyfikatów rezydencji. Tym uproszczeniem zostaną jednak objęte tylko niektóre rodzaje transakcji. Podstawowe znaczenie będzie miała suma należności wobec jednego podmiotu.


Opodatkowanie bitcoinów: Nowe przepisy przyniosą kolejne problemy

Od stycznia 2019 roku diametralnie zmieniają się zasady opodatkowania bitcoinów. Ministerstwo Finansów chciało uprościć i uatrakcyjnić rynek walut wirtualnych w Polsce. Jednak zdaniem ekspertów, niektóre zmiany są wręcz niekorzystne dla podatników.


PIT rozliczony przez skarbówkę może być pułapką

Dzięki nowej usłudze Twój e-PIT, nie trzeba już będzie składać rocznych zeznań podatkowych PIT. W pierwszym roku z uproszczenia ma skorzystać niemal 4 miliony podatników. Więcej pracy będą jednak miały firmy. Chęć skorygowania rozliczenia może dodatkowo ściągnąć kontrolę.


Nowe zasady kontroli utrudnią prowadzenie firmy


Zmiany w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej wprowadzają nowe zasady kontroli na legitymację. Łatwiej będzie również skontrolować podatnika pod jego nieobecność. Prezydent podpisał w czwartek nowelizację przepisów.


Exit tax będzie można zapłacić w ratach

Podatnicy, którzy po Nowym Roku będą przenosić swój majątek do innego państwa, zapłacą dodatkowy podatek od wyjścia, czyli tzw. exit tax. Dla większości wyniesie on 19 proc. Dodatkową daninę zapłacą także osoby fizyczne, mimo że przepisy unijne tego nie wymagają. Możliwe będzie rozłożenie na raty i zwrot podatku.


Wykorzystywanie samochodu w biznesie trzeba będzie udowodnić

Od stycznia przyszłego roku diametralnie zmienią się zasady rozliczania wydatków związanych z samochodami. Pełne odliczenie kosztów będzie wymagało udowodnienia, że pojazd jest wykorzystywany w całości w ramach firmy. Zdaniem ekspertów, będzie to niemożliwe.


Zwrot wpłaconego podatku u źródła według nowych zasad

Od stycznia 2019 roku zmienią się zasady rozliczania podatku u źródła. Nowelizacja przepisów dotknie także jego zwrotu. Przedsiębiorcy będą musieli wypełnić kilka dodatkowych obowiązków, a także dostarczyć dodatkowe dokumenty.


Od stycznia fiskus nałoży wyższe kary


Ponad 21 mln zł w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa kara grzywny za wykroczenie wyniesie natomiast 225 zł. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem stawki minimalnego wynagrodzenia.


Podmioty powiązane złożą nowe deklaracje


Od stycznia 2019 roku podmioty powiązane będą miały obowiązek składania nowych informacji o cenach transferowych. Druki TP-R zastąpią formularze PIT/TP i CIT/TP. Ministerstwo Finansów liczy w związku z tym na uszczelnienie i uproszczenie systemu podatkowego.


Sprzedaż samochodu mniej korzystna podatkowo


Od stycznia 2019 roku diametralnie zmienią się zasady rozliczeń wydatków związanych z samochodami wykorzystywanymi w działalności gospodarczej. Trudniej będzie odliczyć w PIT ich całość. Stracą również ci, którzy będą chcieli sprzedać pojazd.


W 2019 roku ważne zmiany w prowadzeniu akt osobowych pracowników


Od 1 stycznia 2019 roku akta osobowe nowo zatrudnianych pracowników będą składać się z czterech części, a nie jak dotychczas - trzech. W ciągu 12 miesięcy do nowych warunków przechowywania trzeba dostosować wszystkie teczki pracowników.


W 2019 roku zmiany w wypłacie wynagrodzeń. Trudniej będzie dostać pensję do ręki

Od 1 stycznia 2019 roku nie będzie już potrzebna zgoda pracownika na przelew pensji na konto. Bezgotówkowa forma wypłaty wynagrodzenia będzie zasadą, ale pracownicy, którzy nie mają konta w banku lub po prostu chcą dostawać pieniądze do ręki, wciąż będą mieć taką możliwość. Do nowych regulacji trzeba dostosować firmowe regulaminy.

prawo.pl


10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie