top of page

Fiskus wprowadził nowe terminy składania zeznań rocznych


Zmienia się termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019. Zeznania można składać dopiero od 15 lutego. Jest też więcej czasu na złożenie zeznania PIT-28. Zamiast do końca stycznia, można je złożyć do 2 marca.


Dotychczas zeznanie roczne można było złożyć już w pierwszych dniach stycznia, co było korzystne szczególnie dla tych podatników, którzy w zeznaniu wykazywali nadpłaty. Im wcześniej złożone było zeznania, tym szybciej fiskus musiał zwracać nadpłacone pieniądze. W tym roku jest jednak inaczej. Większość zeznań podatkowych można złożyć od 15 lutego do 30 kwietnia (w 2020 roku to czwartek). Inny termin dotyczy tylko zeznania PIT-28, które składane ma być od 15 lutego do 2 marca 2020 r. (w poprzednim roku trzeba było to jeszcze zrobić do końca stycznia).


Co ważne, zeznania złożone wcześniej, będą traktowane tak, jakby złożono je 15 lutego. Jeśli zatem ktoś złoży zeznania np. 21 stycznia, to i tak fiskus jako datę wpływu zeznania przyjmie 15 lutego. Ma to ten skutek, że termin do zwrotu nadpłaty liczony będzie najwcześniej od 15 lutego, nawet jeśli zeznanie złożono wcześniej. A zatem urząd ma w tym roku 45 dni na zwrot nadpłaty, licząc od dnia złożenia zeznania podatkowego, jeśli jest to data po 15 lutego albo licząc od 15 lutego, jeśli podatnik złożył zeznanie przed tą datą. 


Zmiana terminów powiązana jest z funkcjonowaniem usługi Twój e-PIT, czyli udostępnianymi przez fiskusa na portalu podatkowym, wstępnie wypełnionymi za podatnika zeznaniami podatkowymi. Zeznania takie są udostępniane właśnie od 15 lutego. W tym roku miało to dotyczyć wszystkich niemal zeznań podatkowych. Ostatecznie jednak, fiskus wypełni za nas jedynie zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38 (w poprzednim roku był to wyłącznie PIT-37 i PIT-38). Ale dwa z nich, tj. PIT-28 i PIT-36 jedynie wtedy, gdy podatnik nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej i działów produkcji rolnej. W przypadku PIT-28 oznacza to w praktyce, że za podatników fiskus wypełni zeznanie, wyłącznie wtedy, gdy w zeznaniu tym rozliczane są przychody z najmu. 


Warto pamiętać, że w tym roku usługa Twój e-PIT objąć miała wszystkie niemal zeznania, co zapisano w przepisach. Tak się jednak nie stanie. 24 grudnia do Sejmu trafiła nowelizacja ustaw podatkowych (skierowana 30 grudnia do pierwszego czytania), która zmienia listę zeznań przygotowywanych przez fiskusa. Z nowych przepisów wynika, że fiskus rezygnuje z wstępnego przygotowania wszystkich zeznań, która wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej. W pierwszej kolejności są to formularze PIT-28S, PIT-36S i PIT 36LS, składane przez podatników będących przedsiębiorstwem w spadku. Z listy tej skreślono także zeznanie PIT-36L, składane przez podatników opodatkowanych linową stawką PIT. Natomiast zeznania PIT-36 i PIT-28, jak już wspomnieliśmy, wypełniane będą jedynie wtedy, gdy nie dotyczą działalności gospodarczej. Fiskus nie wypełni ich nawet wtedy, gdy podatnik nie uzyskał przychodów z zarejestrowanej działalności lub działalność zawiesił. 

3 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page