top of page

Za co ja płacę księgowej i dlaczego tak drogo?


O tym jak ważny jest wybór właściwego biura rachunkowego pisałam już jakiś czas temu (link). Teraz chcę przedstawić za co płacisz księgowej i dlaczego tak drogo.


Wybrałeś już biuro i zleciłeś prowadzenie księgowości swojej firmy. Zaufałeś, że właśnie to biuro najlepiej zadba o Twoje podatki i Twoje pieniądze – tak, to Twoje pieniądze i dobra księgowa o tym wie. Wierzysz, że wszystko będzie zrobione prawidłowo, rzetelnie, terminowo, z największa starannością, że księgowa będzie posiadała odpowiednią i aktualną wiedzę, a także będzie miała dla Ciebie czas zawsze kiedy będziesz tego potrzebował. Wierzysz, że po prostu zna się na swojej pracy i jeszcze pewnie lubi to bardziej niż Ty. Tylko dlaczego tak drogo?


Dla większości osób księgowa to ktoś, kto siedzi przy biurku, pije kawę (czasami nawet je ciastka!) i wklepuje faktury. Taki nieprodukcyjny człowiek, niepotrzebnie generujący koszty, a do tego ciągle się o coś czepia i chce jakieś dokumenty – prawda? Nic bardziej mylnego! Zawodowe życie księgowej wygląda zupełnie inaczej! Większość czasu księgowa spędza na oglądaniu Twoich dokumentów. Sprawdzaniu czy są prawidłowe i czy zgodnie z przepisami możesz je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Dlatego księgowa uczy się cały czas? Tak, prowadzenie księgowości wymaga nie tylko praktyki, ale także specjalistycznej wiedzy i ciągłego uzupełniania wiedzy. Wymaga bycia na bieżąco z najnowszymi przepisami i wymaganiami urzędów skarbowych i ZUS oraz ustaw cywilno – prawnych. Dlatego księgowa mnóstwo czasu poświęca na studiowaniu ustaw, przepisów i szkoleniu się. Pamiętaj, że dobra księgowa zna się nie tylko na rachunkowości, ale także na prawie i podatkach. Zaufałeś, że zajmie się Twoja firmą najlepiej jak potrafi, a do tego musi być na bieżąco z przepisami. Wiedziałeś np. o tym, że zgodnie z odpowiedziami udzielanymi przez Ministerstwo Finansów wyjaśnienia do zmian podatkowych wprowadzonych z początkiem 2019 roku ukażą się dopiero w połowie roku? Przepisy są bardzo niejasne, a operacje gospodarcze zaksięgować trzeba – zgodnie z obowiązującym prawem. Martwisz się tym? Nie musisz, bo przecież masz księgową. Tylko dlaczego tak drogo?


Może zleciłeś dodatkowo prowadzenie spraw kadrowo-płacowych? Księgowa zadba o terminowe naliczenie wynagrodzeń. Naliczy również składki, wyśle odpowiednie dokumenty do ZUS, przygotuje umowy i inne dokumenty związane z umową o pracę. Zajmie się dla Ciebie również umowami cywilno-prawnymi. Poprowadzi także akta osobowe - zgodnie z przepisami oczywiście. Tobie pozostawiając jedynie wykonanie przelewów wynagrodzeń Jeśli udzieliłeś stosownych pełnomocnictw nie musisz odwiedzać ZUS czy US. Za kontakt z urzędami odpowiadać będzie księgowa. Tylko dlaczego tak drogo?


Twoja firma, to także cała masa dokumentów, których najczęściej zwyczajnie nie lubisz. Księgowa zadba o dokumentację finansową i kadrową Twojej firmy. Przygotuje i zarchiwizuje wszelkie wymagane przepisami wydruki np. zestawienia obrotów i sald, zestawienia KPiR, zapisy w rejestrach VAT, deklaracje, itp. Tylko dlaczego tak drogo?


Zajmujesz się prowadzeniem swoich interesów i nie masz czasu na myślenie o „głupotach” dlatego to księgowa pilnuje terminów. Pamięta w jakich terminach muszą być zaksięgowane dokumenty, sporządzony bilans, złożone sprawozdanie czy deklaracja. Przypomina Ci także o zapłaceniu składek na ZUS czy zapłacie podatków. Tylko dlaczego tak drogo?


Niektóre biura zaoszczędzą Twój czas i pieniądze i księgowa osobiście odbierze Twoje dokumenty albo wydrukuje kiedy prześlesz je do niej drogą elektroniczną. Tylko dlaczego tak drogo?


Księgowa poświęci swój czas – często prywatny – by odpowiedzieć na Twoje niecierpiące zwłoki pytania czy wyszukanie potrzebnych Ci informacji, bo przecież chcesz mieć odpowiedź na wczoraj. Jest sobota wieczór albo księgowa ma urlop? No to co? Wymagam, bo płacę - znasz to? Tylko dlaczego tak drogo?


No to za co w końcu płacisz i dlaczego tak drogo?


Cena, którą płacisz w głównej mierze zależy od tego co zlecasz i czego od księgowej wymagasz. Zależy również od tego jaką firmę prowadzisz, bo to często narzuca określoną formę księgowości. Opłata za oprogramowanie czy wysokość składki OC różni się w zależności od tego czy Twoja księgowość prowadzona jest np. w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów czy tez ksiąg handlowych. Jeśli zlecasz również kadry i płace dobra księgowa zapłaci składkę OC także od tych czynności i zakupi odpowiednie oprogramowanie. Jeśli jesteś vatowcem księgowa musi przygotować i przesłać do US deklaracje i JPK. Dlatego - w skrócie - im większa firma, im więcej dokumentów i pracowników tym wyższa cena.


Podsumowując płacisz nie tylko za ilość dokumentów, ale także za:

- kompetencje i wiedzę zdobyte na bardzo drogich szkoleniach i poparte certyfikatami.

- doświadczenie.

- drogie OC.

- dobre oprogramowanie i jego aktualizacje – wszak przepisy zmieniają się non stop.

- czas, który księgowa poświęca dla Ciebie.

- papier, tonery, eksploatację drukarek i skanerów potrzebnych do obsługi Twojej Firmy.


Czy teraz już rozumiesz „dlaczego tak drogo?”


Pamiętaj proszę - zaufałeś księgowej i powierzyłeś jej finanse firmy – swojego źródła utrzymania. Ty za swoje towary czy usługi chcesz otrzymać maksymalnie wysoką zapłatę prawda? Księgowa również musi zarobić na swoje utrzymanie, podatki, składki ZUS, telefon, Internet, czynsz, biurko, krzesło. Musi się szkolić i rozwijać, nie tylko dla Ciebie, ale by utrzymać się na rynku. Prowadzić działalność i zarabiać - zupełnie jak Ty.


Marta Kusek KUSEK Sp. z o.o.

319 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page