top of page
Zdjęcie autoraMarta Kusek

e-Akta coraz bliżej


Nowy rok zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim zmiany w zakresie danych, jakie przedsiębiorcy zobowiązani są przekazywać do ZUS - od stycznia zaczyna bowiem obowiązywać projekt e-Akta, który w zamyśle ma ułatwić życie płatnikom. Zanim jednak tak się stanie, należy dostosować do niego używane w firmach i biurach rachunkowych programy kadrowo-płacowe. Przedsiębiorcy i biura rachunkowe nierejestrujące jeszcze danych, których wymagać będą obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy, nie mają chwili do stracenia. Już dziś powinny podjąć kroki zmierzające do zaktualizowania oprogramowania.

- To dotyczy także producentów oprogramowania kadrowo-płacowego, z którego korzystają polscy przedsiębiorcy – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jest to ważne, gdyż do zmian w dokumentach przekazywanych do ZUS w związku z projektem e-Akta będzie na bieżąco dostosowany program Płatnik i e-Płatnik - dodaje.

Przypomnijmy, od 1 stycznia 2019 roku okres przechowywania akt pracowniczych nowozatrudnionych pracowników zostanie skrócony do 10 lat. Termin ten liczony będzie od zakończenia obowiązywania umowy o pracę lub umowy zlecenia. Ma to związek z nowym zakresem danych, które pracodawcy zobowiązani będą przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe dane dotyczą wypłaconych pracownikowi (zleceniobiorcy) w danym miesiącu kwot przychodu oraz okresów wykonywania pracy nauczycielskiej. Informacje te będą przesyłane w miesięcznym imiennym raporcie o przychodach ubezpieczonego: ZUS RPA. Jeśli pracodawca zechce skrócić okres przechowywania akt pracowniczych za osoby zatrudnione między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2018 r., musi przekazać do ZUS oświadczenie w tej sprawie na druku ZUS OSW wraz z raportami informacyjnymi (ZUS RIA) za osoby zgłoszone do ubezpieczeń po raz pierwszy w tym okresie. Dane z tych dokumentów ZUS zapisze na koncie ubezpieczonego i będą one uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych oraz ich wysokości. Dodatkowo Zakład dostosował formularz ZUS DRA do płatności na jeden rachunek. Pojawiło się w nim pole z łączną kwotą do zapłaty za dany okres rozliczeniowy.


Z kolei w formularzu wyrejestrowującym z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) pracodawca będzie przekazywał do ZUS informacje o dacie i sposobie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy albo stosunku służbowego oraz informację, z czyjej inicjatywy stosunek pracy został rozwiązany.

Dotychczas w Polsce obowiązywał jeden z najdłuższych okresów przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej, czyli 50 lat. Dla porównania w Finlandii jest ona przechowywana przez 10 lat, a w Danii zaledwie 5. W Czechach długość okresu przechowywania zależy od rodzaju dokumentacji pracowniczej.

oprac. : eGospodarka.pl


1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentarze

Oceniono na 0 z 5 gwiazdek.
Nie ma jeszcze ocen

Oceń
bottom of page