top of page

Wrz 09 2019 Mikrorachunek podatkowy dla każdego przedsiębiorcy


Od 2020 roku każdy przedsiębiorca będzie posiadał indywidualny mikrorachunek podatkowy dedykowany do wpłat odpowiednich danin. Rozwiązanie ma pozwolić na szybsze rozliczenia wypłat.


Mikrorachunek podatkowy, na który kierowane będą wpłaty z kluczowych podatków (CIT, PIT, VAT) będzie zawierał PESEL lub NIP i będzie go można uzyskać na stronie www.podatki.gov.pl oraz w każdym urzędzie skarbowym.


Stare rachunki urzędów skarbowych, dedykowane do wpłat PIT, CIT i VAT, zostaną zamknięte do 31 grudnia 2019 r. Aby przygotować podatników do zmiany, Ministerstwo Finansów planuje uruchomienie w IV kwartale tego roku tzw. generatora mikrorachunków podatkowych, który będzie działał całodobowo i który pozwoli w dowolnym momencie uzyskać numer swojego mikrorachunku podatkowego, korzystając np. z urządzenia mobilnego. 


Jako korzyść dla podatnika ministerstwo wskazuje przede wszystkim posiadanie jednego, indywidualnego mikrorachunku do wpłat kluczowych podatków bez względu na zmianę miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności. Rozwiązanie ma też przyczynić się do zmniejszenia ilości błędów wynikających z niepoprawnego podania danych podczas realizacji przelewu. Dzięki szybkiej identyfikacji wpłaty podatkowej będzie ona niezwłocznie rozliczona, co przełoży się np. na uzyskanie „od ręki” zaświadczenia o niezaleganiu w płatności podatków. 


Indywidualne mikrorachunki podatkowe będą aktywne od 1 stycznia 2020 roku i będą obsługiwane przez Narodowy Bank Polski.  

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page