• Marta Kusek

Strajk nauczycieli i zamknięta szkoła - co dalej?


Rodzicom dzieci do lat 8 (chodzi o pełne ukończone lata) uczęszczających do szkół i przedszkoli, w których odbędzie się strajk (nieprzewidziane zamknięcie placówki) przysługuje prawo do usprawiedliwionej nieobecności w pracy zgodnie § 3 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1632).


O nieobecności z takiej przyczyny i przewidywanej długości tej nieobecności, pracownik jest obowiązany zawiadomić pracodawcę niezwłocznie, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.


Okres usprawiedliwionej nieobecności rodzica w pracy z powodu zamknięcia przedszkola lub szkoły, jest okresem, za który pracownik otrzymuje zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 1368 ze zm.).


Zasiłek ten wypłacany jest przez ZUS (lub zakład pracy wypłacający zasiłki) na podstawie Wniosku o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem Z-15 oraz Oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat ZAS-36 .


Jeżeli rodzic jest zatrudniony, wówczas wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy. Jeśli natomiast prowadzi działalność gospodarczą, wniosek składa w ZUS. Osoby, które mają założone indywidualne konto na platformie internetowej ZUS-u, wniosek mogą złożyć online.


Dobrze jeśli może wskazać kiedy Rodzic dowiedział się o tym, że placówka zostanie zamknięta np. e-mail z dziennika elektronicznego. Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza dziecko jest traktowane, jako nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem.


Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z art. 188 § 1 Kodeksu pracy, pracownik, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni w ciągu roku kalendarzowego.


Marta Kusek

KUSEK Sp. z o.o.

4 wyświetlenia
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now