top of page

Problemy z białą listą podatników VAT1 września na stronie Ministerstwa Finansów (MF) ruszył elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT, który miał ułatwić firmom weryfikację kontrahentów, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego. „Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje jednak na problemy, jakie pojawiły się w związku z tzw. białą listą.


„DGP” informuje, że opublikowany wykaz jest niekompletny i brakuje w nim niektórych numerów zarejestrowanych w urzędzie skarbowym. Skarbówka tłumaczy, że wciąż trwa migracja danych, jednak podatnicy obawiają się utraty klientów, którzy zrezygnują z prowadzenia interesów z firmą, której nie ma w wykazie. 


Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2020 r. każdy, kto zapłaci za transakcje o wartości powyżej 15 tys. zł na niezarejestrowane konto, nie będzie mógł zaliczyć wydatku do kosztów podatkowych, a dodatkowo narazi się na solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą VAT. 


To jednak nie wszystko. „DGP” zauważa, że zdarzają się też przypadki, w których podane w wykazie informacje okazują się nieprawdziwe – nie zgadza się np. data rejestracji firmy lub status podatnika. 


Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów uspokaja jednak, iż resort zdawał sobie sprawę, że w pierwszych dniach działania białej listy mogą pojawić się błędy, dlatego ostatni kwartał 2019 r. będzie traktowany testowo, co oznacza brak sankcji. Jednocześnie rzecznik zapewnia, że MF robi wszystko, by wykaz jak najszybciej osiągnął pełną funkcjonalność.  

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page